i-creative.cz

FIMO roličky

Mezi základní techniky zpracovaní polymerové hmoty FIMO patří vytváření tyčinek a roliček se vzory, tvoření tzv. caneů. Cane znamená v češtině váleček, tyčinka, rolička, hranolek. Roličky se vytvářejí rolováním a vrstvením plátků. Vznikají tak nejrůznější jednoduché vzory i složité motivy, které lze mezi sebou různě kombinovat.

K čemu všemu mohou válečky sloužit? K výrobě šperků, zdobení korálků a dalších povrchů. Naučte se vyrobit válečky a hranolky snadno podle návodů krok za krokem.

Materiál:

Díky své pevnější konzistenci je na vytváření válečků nejvhodnější FIMO Classic. FIMO Soft lze samozřejmě použít, může se ovšem stát, že bude hmota příliš měkká (hlavně v létě při vysokých teplotách) a motivy uvnitř roličky se budou deformovat.

Pomůcky na tvoření caneů: 

Pokud chcete pracovat přesně a pečlivě, neobejdete se bez strojku na fimo (či na nudle), akrylového válečku a ostrého řezáku. Ostré nože jsou velmi důležité. Pokud je řezák tupý, nepodaří se vám ukrojit tenký plátek, aniž by se vzor rozmazal. K výrobě „hranolků“ budete potřebovat také extrudér na polymerové hmoty.

Základní typy canes:

Níže objevíte seznam základních typů válečků. Jednotlivé vzory snadno vytvoříte díky samostatným článkům.

 Bull-eye cane – „býčí oko“ návod

 Býčí oko vytvarované do čtverce a obdélníku.

 Jelly-rol cane – spirála základní dvoubarevná.

 Jelly-roll cane – spirálka čtyřbarevná.

  Spirálka kombinovaná s proužky

 Spirálka trojuhelníkvého tvaru kombinovaná s proužky

 Chryzantéma návod

 Lace cane (v češtině se můžete setkat s pojmem „salámová“ rolička)

 Brain cane: mozek

 Stripe cane – proužkovaná tyčinka

 Bargello cane návod

 Klimt hranolek návod